Päästäkseen opiskelemaan hammaslääketiedettä valintakoehaun kautta piti pääsykokeessa saada tänä keväänä yli puolet pisteistä. Vaikeinta oli päästä Turkuun ja Helsinkiin (vähintään 55,5 prosenttia kokonaispisteistä), mutta myös Kuopioon ja Ouluun tarvittiin lähes 53 prosenttia pisteistä.
Keväällä 2025 hampaalle riitti selvästi vähempi, sillä esimerkiksi Ouluun pääsi 45 prosentilla pisteistä.
Hakijoita hampaalle oli jälleen ennätysmäärä. Kertooko pistemäärien nousu helpommasta kokeesta vai hakijoiden hyvyydestä?
– Pisterajojen nousua voi tosiaan selittää myös hakijoiden tason nousu. Tarkemmat analyysit tulevat kertomaan mahdollisia selittäviä tekijäitä pisterajojen nousun taustalta, kertoo lääketieteellisten alojen valintayhteistyön koekoordinaattori Minna Hallia.
Kaikille lääketieteellisille aloille puolet sisäänotosta tapahtuu ylioppilastutkinnon ja puolet valintakokeen perusteella. Todistusvalinnassa hampaalle tarvittiin vähintään kuuden eximian rivi. Ensikertalaisia hammaslääketieteelle hakeneista oli 74 prosenttia ja hyväksytyistä 75 prosenttia.
Lääketieteellisten alojen valtakunnallinen valintatoimikunta analysoi ja tilastoi tuloksia tarkemmin syksyllä.
– Seuraamme vakituisesti muun muassa hakijoiden ja hyväksyttyjen sukupuolijakaumaa ja ensikertalaisten osuutta sekä hyväksytyiltä hyväksymispisterajojen muutoksia ja hyväksyttyjen ikäjakaumaa sekä keski-ikää.