Tänäkin vuonna Hammaslääkäripäivillä jaetaan useita alan palkintoja. Se on kunnianosoitus palkittaville – tuoda heidän ansionsa esille omien kollegoiden edessä. Uutuutena palkintojen joukossa on Innovaatiopalkinto, joka on tunnustus alan merkittävästä, suomalaisesta edistysaskeleesta.
Erityiset ansiot esille
Palkintoja jaetaan kaikkialla ja kaikilla aloilla. Palkinto ei ole vain rahasumma tai kunniakirja, vaan se on saavutusten ja ansioiden huomioimista. Merkittävää on se, kuka myöntää palkinnon ja kenelle, mitä palkinto kertoo palkittavasta ja hänen ansioistaan ja mikä merkitys palkinnolla on ammattikunnan sisällä.
– Tunne arvostuksesta ja huomioimisesta on tärkeää. Erilaisilla palkinnoilla on varmasti erilaisia merkityksiä ihmisille, mutta pienetkin huomionosoitukset motivoivat ja kannustavat jatkamaan työtä, miettii Apollonian puheenjohtaja, professori Pekka Ylöstalo.
Alan palkinnot ja kunniamaininnat ovat usein kiitos arvokkaasta työstä kollegakunnan hyväksi, kuten vuosien tutkimustyöstä, kouluttajan ansioista tai työn ja arjen käytäntöjen kehittämisestä. Moni palkittava on vuosien varrella kertonut palkintohaastattelussaan, että omalta kollegakunnalta saatu palkinto lämmittää erityisesti. Kaikki korostavat myös kollegoiden merkitystä uran eri vaiheissa: kollegat ovat olleet kannustamassa, opettamassa ja kanssakulkijoina.
Uusi Innovaatiopalkinto
Hammaslääkäripäiville on tänä vuonna saatu uusi Messusäätiön lahjoittama
10 000 euron Innovaatiopalkinto. Sen tarkoituksena on nostaa esille kotimainen edistyksellinen ratkaisu, joka vie hammaslääketiedettä eteenpäin. Palkittavaa sai ehdottaa kuka vain, ja valinnan teki nelihenkinen raati, johon kuuluivat professori Pekka Ylöstalo, professori Pekka Vallittu, HLT, EHL Nora Savanheimo ja HLT, EHL Annamari Nihtilä.
– Saimme runsaasti hyviä ja erilaisia hakemuksia. Valinnassa korostuu innovaation tuoreus ja kotimaisuusaste sekä se, että innovaatio on valmis sovellettavaksi käytäntöön. Toivomme, että palkinto innostaa ja kannustaa kehittämään uusia innovaatioita, sanoo Ylöstalo.
Kehut ja kuohuvat
Palkintoja on jaettu perinteisesti Hammaslääkäripäivien avajaisissa. Tilaisuudessa jaetaan muun muassa Apollonian kouluttajapalkinto, Hammaslääkärilehden kirjoituspalkinto, Hammaslääkäriliiton Laadunedistäjä-kunniamaininta ja uusi Innovaatiopalkinto.
Tänä vuonna tilaisuuden nimi on ”Kehuja ja kuohuvaa”, sillä avajaisista ei oikein voi puhua torstai-iltapäivällä, jolloin tapahtuma on kallistumassa jo päätöspäivää kohden. Avajaistunnelmaa on joka tapauksessa tarjolla.
– Professio tarvitsee toisinaan pysähdyksen: hetken, jolloin voimme kiittää ja juhlia ansioituneita kollegoita sekä nauttia musiikista ja kuohuvasta. Yhteiset juhlahetket ovat kiireisessä arjessa tärkeitä, pohtii Nihtilä.
Tervetuloa Kehuja ja kuohuvaa -tilaisuuteen torstaina 6.11. klo 16.30 juhlistamaan palkittavia ja ansioituneita kollegoita!